دسته‌بندی نشده

آفات و بیماری های گل سانسوریا

آفات و بیماری های گل سانسوریا

در این بخش قصد داریم درمورد آفات و بیماری های گل سانسوریا به شما عزیزان توضیح دهیم. گل سانسوریا از خانواده سوسنیان و همیشه سبز می باشد و به عنوان گلی مقاوم با عمر طولانی و تصفیه کننده هوا معرفی شده است. سانسوریا دارای 70 گونه و در رنگ های گوناگون می باشد و این گل نیاز شدیدی به نور ندارد و دربرابر کم آبی مقاومت بالای دارد.  تکثیر گل سانسوریا بسیار آسان می باشد و باروش های مختلف پا جوش وقلمه زدن درفصل بهار می توان این گل را تکثیر کرد و گلدان مناسب برای کاشت این گل، گلدان کوچک می باشد که با استفاده از این نوع گلدان باعث شده ریشه گل آسان تر گسترش پیدا کند.

گل بهتر بتواند پاجوش بزند و تکثیر شود و هر دوسه سال یک بار برای تعویص گلدان وقت مناسبی می باشد باتمام خوبی های گل سانسوریا این گل هم مانند گل های دیگر در صورت عدم نگهداری صحیح دچار آفت و بیماری هایی مانند زرد شدن و لوله شدن و پوسیدگی ریشه وغیره …. می شود که ما در این مقاله می خواهیم بپردازیم به انواع آفت ها و بیماریهای گل سانسوریا تا بتوانیم با آشنایی بیشتر با این آفات و بیماری ها در زمان مناسب گیاه را از آسیب و خطرات نجات دهیم .

همان طورکه گفته شد با وجود مقاومت بالای گل سانسوریا این گیاه هم در صورت عدم مراقبت های صحیح  دچار آفت ها وبیماریهای مختلف می شود که باعث تغییر برروی ظاهر این گل لوله شدن و زرد شدن برگ ها رو درپی داشته باشد و یاحتی اگر با اقدامات سریع این بیماری ها و آفات  درمان نشوند دچار پوسیدگی و از بین رفتن گل می شوند .

در ادامه برخی از بیماری های و همینطور راهکارهای درمان بیماری های گل سانسوریا را خواهیم گفت.

خشک شدن برگ سانسوریا می تواند دو عامل داشته باشد: 1- آبیاری 2- نور که دراین صورت به علت کم آبی وقرارگرقتن گیاه در نور بسیار زیاد می باشد که برای برطرف کردن این مشکل و درمان باید گل را در دمای متعادل قرارداد و آبیاری به صورت منظم تر انجام شود که این کار باعث می شود که از خشک شدن برگ های سانسوریا جلوگیری شود.

در بعضی موارد این مشکل پیشرفت کرده و به ریشه گل آسیب زده است که دراین صورت باید خاک گلدان عوض شود و گل مجددا کاشته شود درصورت عدم رفع مشکل باید به موارد دیگری از جمله آلوده شدن به شپشک و شته بررسی گردد  که درصورت وجود این حشرات از سم پاشی استفاده شود .

جند مورد از علت افتادگی برگ سانسوریا می تواند آبیاری بیش از اندازه، سرمای زیاد، کوددهی نامناسب و یا کاشت گیاه به صورت صحیح انجام نشده باشد که برای بهبود گیاه باید هر کدام از علت ها مورد برسی قرارگیرد. درصورت آبیاری زیاد باید گیاه به صورت منظم آبیاری شود و تنها درصورت خشک بودن خاک مجدد آبیاری کنید و اگر علت سرمای زیاد باشد باید در دمای گرم تر و متعادل تر نگهداری شود.

از آنجایی که گل سانسوریا نیاز زیادی به کودهی ندارد درفواصل زمانی زیاد کودهی صورت گیرد و فقط از یک نوع کود برای گل سانسوریا استفاده شود اگر تمام عوامل عامل مخرب نبود عدم کاشت صحیح می تواند عامل خم شدن برگ ها باشد که با کاشت مجدد گیاه درعمق مناسب که 2 الی 3 برگ داخل خاک باشند تا بتواند گل را نگه دارد و از خم شدن گیاه جلوگیری شود .

شل شدن برگ ها به علت آبیاری بیش از اندازه گل سانسوریا اتفاق می افتد که یکی دیگر از آفات و بیماری های گل سانسوریا می باشد. در این مشکل به مرور زمان برگ های گیاه به صورت آبکی می شوند که بطور ناگهانی برگ ها سقوط می کنند که در این هنگام باید مقدار آبیاری رو کم کنیم و برگ های آسیب دیده رو از گل جداکرده درصورت آبکی شدن برگ ها ولی عدم سقوط برگ ها، آنها را با نخ به برگ های ایستاده متصل می کنیم تا گیاه به مرور زمان شرایط بهتری پیدا کند .

انواع بیماری و آفات گل سانسوریا

یکی از رایج ترین بیماری ها پوسیدگی ریشه به علت آب دادن زیاد می باشد که گیاه سانسوریا از این خطر درامان نبوده است که درصورت آبیاری بیش از اندازه ریشه گیاه از بین می رود از علائم پوسیدگی ریشه، گندیده شدن برگ های پایین گیاه و مرطوب بودن خاک، نرم و شل شدن برگ گیاه همراه با بوی نامطبوع می باشد که درصورت مشاهده این علائم باید گیاه را از گلدان بیرون بیاوریم و برگ های خراب را ازگل جدا کرده و ریشه های سالم را دوباره در گلدان گاشته و خاک گیاه را عوض کرد و بعداز کاشت مجدد ازآبیاری زیاد خوداری کنیم.

یکی از آفات و بیماری های گل سانسوریا، لوله شدن برگ آن است. لوله شدن برگ سانسوریا می تواند علت های گوناگونی داشته باشد از جمله علت های آن آبیاری نامناسب برعکس تمام موارد که آبیاری زیاد باعث به آمدن آنها می شود در صورتی که دیرتر و تشنگی زیاد گیاه باعث ازبین رفتن شادابی گیاه و لوله شدن برگ های آن می شود.  

رطوبت و دمای نامناسب نیز موجب لوله شدن برگ این گیاه می شود و همان طور که گفته شد گل سانسوریا نیازبه دمای بالایی ندارد در صورت بالا بودن دمای برگ های این گیاه پیچ می خورد و به صورت لوله ای می شود که برای جلوگیری از این کار گیاه در محیط مناسب قرار گرفته باشد و آبیاری منظم تری داشته باشد

از دیگر آفات و بیماری های گل سانسوریا سیاه شدن برگ آن است. رایج ترین علت سیاه شدن برگ گل سانسوریا آبیاری بسیار زیاد می باشد و بیشتر این اتفاقات در فصل زمستان که گیاه به آب کمتر نیاز دارد اتفاق رخ می دهد. برای جلوگیری باید فاصله آبیاری گیاه را بیشتر کنیم و مورد دیگری که باعث سیاه شدن لبه های برگ گل سانسوریا می شود سرما ی زیاد می باشد که دراین صورت بهتر می باشد گیاه را به مکانی گرم تر انتقال دهیم.

در ادامه قصد داریم آفات گل سانسوریا را توضیح دهیم.

این شپشک به شته پشمالو معروف می باشدکه بیشتر در مناطق گرم ومرطوب دیده می شود وبه صورت لک های سفید درقسمت روو پشت برگ دیده می شود  وسرعت گسترش بالایی دارد با افزایش این شپشک برگ های سانسوریا خمیده ودرنهایت باعت افتادگی می شود که برای جلوگیری این آفت ابتدایی ترین کار میتوان گیاه رو از رطوبت زیاد دور  نگه داریم ودرصورت ابتلا به این آفت دستمال را کمی به مایع ظرفشویی آغشته کنیم وبه قسمت درگیر شده شپشک کشیده ولی درصورت پیشروی آفت باید از سم پاشی استفاده کرد

یکی از آفات و بیماری های گل سانسوریا و همینطور شایع در گیاهان، آفت تربیس می باشد که حشره ای بسیارریزی می باشد  که این آفت باتغذیه شیره برگ گل سانسوریا باعث پیچش وجمع شدن ازبین رفتن  ظاهر زیبای برگ ها می شود   ویکی از ویژگی ای خطرناک این آفت سرعت بالای انتقال این آفت می باشد وبرای جلوگیری از این آفت از کرد وغبار گرفتن گیاه جلوگیری شود ودرصورت مشاهد این آفت از سم پاشی ستفاده کنید.

درباره آفات و بیماری های گل سانسوریا

از انجایی که گفته شد گل سانسوریا نیاز به آبیاری کمی دارد در صورت آبیاری بیش از اندازه محیط گلدان را مرطوب کرده و شرایط را برای رشد پشه فراهم کرده، پشه خاکی در مناطق مرطوب رشد می کنند و از بیشترین شباهت را به مگس میوه دارد. اولین گام برای جلوگیری از وجود این حشره کنترل آبیاری می باشد و درصورت به وجود آمدن این آفت با شستن گیاه با کرم تخم های این حشره را از بین بیریم و درصورت از بین نرفتن مشکل حتما خاک گلدان را تعویض کنیم.

در این بخش سعی شد آفات و بیماری های گل سانسوریا با جزئیات کامل توضیح داده شود. گل سانسوریا با داشتن عمر طولانی و مقاومت بالامانند بسیاری از گیاهان دچارمشکلاتی می شود که ما دراین مقاله به یکسری از بیماریها و آفات این گیاه پرداختیم و همان طور که بیان کردیم دو عامل ساده آبیاری و دمای مناسب می توانند از بیشتر این مشکلات جلوگیری کنند و رعایت این نکات می توانیم گیاه شاداب و سالمی داشته باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *